دفتر هماهنگ کننده مقیم ملل متحد در افغانستان

هماهنگ کننده‌ی مقیم و بشردوستانه ملل متحد در افغانستان به عنوان نماینده‌ی تعیین شده دبیرکل ملل متحد در این کشور،  مشارکت ملل متحد در فعالیت‌های بشردوستانه و توسعه‌ای در کشور را هدایت و رهبری می کند.

هماهنگ کننده‌ی مقیم و بشردوستانه ملل متحد موظف است  تا از هماهنگی فعالیت‌های بشردوستانه و توسعه ملل متحد، حمایت موثر از ارزشها، استنداردها، اصول ملل متحد و فعالیت‌های که با بالاترین سطوح دولت انجام می شوند اطمینان حاصل کند.

هماهنگ کننده مقیم ملل متحد در افغانستان

آقای ایندریکا راتوات معاون نمایندۀ خاص سرمنشی سازمان ملل متحدُ در دفتر هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) و همچنان هماهنگ کنندۀ مقیم و امور بشر دوستانه می باشد.

آقای راتوات بیش از ۳۰ سال تجربۀ کاری در امور بشردوستانه ومحافظت در اوضاع پیچیده و بحرانی، از جمله تجربه بیش از ۱۴ سال کار در امور مسایل مرتبط به افغانستان و منطقه را دارد.

او کار خود را با  ملل متحد در سال ۱۹۹۲ با ادارۀ امداد و کار این سازمان برای مهاجرین فلسطین در شرق نزدیک (UNRWA) آغاز کرد و به کارش با دفتر کمیشنرعالی ملل متحد برای مهاجرین (UNHCR) تا سال ۱۹۹۳ ادامه داد. اخیراً وی به حیث رییس دفتر منطقه ای کمیشنری عالی ملل متحد برای مهاجرین آسیا و اقیانوسیه و معاون و نمایندۀ کمیشنری عالی سازمان ملل متحد برای مهاجرین در پاکستان کار نموده است همچنان آقای راتوات قبلاً به عنوان معاون نمایندۀ کمیشنری عالی ملل متحد برای مهاجرین در جمهوری متحدۀ تانزانیا و پاکستان و قبل از آن در تایلند، کرواسی، چین و بوسنی و هرزگوین ایفای وظیفه نموده است.

آقای راتوات دارای مدرک ماستری در امور بین المللی از پوهنتون کلمبیا، ایالات متحدۀ امریکا، و مدرک لیسانس در زبان انگلیسی و جامعه شناسی از پوهنتون کلمبو، سریلانکا می باشد. او همچنین یک وکیل حقوقی دانشکدۀ حقوق سریلانکا است.  

Indrika Ratwatte

ایندریکا راتوات

معاون نمایندۀ خاص سرمنشی سازمان ملل متحدُ در دفتر هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) و همچنان هماهنگ کنندۀ مقیم و امور بشر دوستانه می باشد